Наскільки успішний ваш логотип?

Була в мене одна ситуація, коли треба було вигадати логотип для торговельного підрозділу. Мучився я близько тижня. Малював щось на чорновичках, потім ліпив в фотошопі… Пізніше презентував результат такій собі “фокус-групі” – керівникам та інвесторам. Народ покрутив носом і сказав: “хай буде”. Потім показав закордонним партнерам (ми були новими українськими дистриб’юторами швейцарської марки), які пожурили мене за використання елементів логотипу їх бренду… але теж сказали “хай буде”. Виявилося, що моє лого, за підсумками 2011 маркетингового року, стало однією з кращих маркетингових знахідок серед логотипів компаній-дистриб’юторів даної торговельної марки. Ні, я не набиваю собі ціну – мені просто пощастило, що проект не “зарізали” на одному з етапів погодження.

А кілька днів тому натрапив на статтю Девіда Скула (Dave School), присвячену тестуванню логотипів. Якби я мав цю інформацію кілька років тому, то мабуть робив би все трохи інакше.. або зовсім інакше. Хочу поділитися з вами моїм перекладом – можливо комусь знадобиться. Трохи доповнив матеріал графікою та посиланнями, щоб було цікавіше.

Ваша компанія має сильне чи слабке лого?

Танцюрист може запитати себе “А що сказав би Майкл Джексон про мої танцювальні па?” Боксера може зацікавити “А що сказав би Мухамед Алі про мій правий джеб?” Дизайнера має зацікавити відповідь на наступне питання “А що сказав би про мій логотип Пол Ренд?”.

До кінця цієї статті ви будете знати, що сказав би про вашу графічну роботу Пол Ренд.

Легенда

Paul Rand

Пол Ренд – американський арт-директор та дизайнер, славу якому принесли корпоративні логотипи для таких всесвітньо відомих компаній як IBM, UPS, Enron, Morningstar, Inc., Westinghouse, ABC та компанії Стіва Джобса Next.

Стів Джобс найняв Пола для розробки логотипа своєї компанії Next Computers. Вартість контракту складала 100 000$ і при цьому Пол погодився надати лише один варіант логотипу.

На питання Джобса про кілька варіантів дизайну, Пол відповів “Я буду вирішувати Ваші проблеми, а Ви будете мені за це платити. Ви можете не використовувати результат. Якщо Вам потрібні варіанти – зверніться до інших”.

Пол презентував команді Джобса 100-сторінковий трактат, з детальним описом логотипу та, навіть, вказавши точний кут його нахилу в 28°. Разом с лого Пол представив нову назву компанії – Next. Ось як це відбувалося в далекому 1986 році (чи впізнаєте ви Стіва?).

А ось як виглядало саме лого (нагадую – це 1986 рік)

next-logo-book-04

 

В основу текста логотипу по методу Пола Ренда лягла його фраза, що змінила світ дизайну (принаймні дизайну лого):

Принципова роль логотипу є його ідентифікація та простота сприйняття… Його ефективність залежить від виразності, візуальності (visibility), адаптивності, пристосованості до запом’ятовування, універсальності та вічності.

7-ми етапний тест логотипу за методом Пола Ренда виглядає наступним чином:

 1. Чи вирізняється лого?
 2. Чи є воно помітним?
 3. Чи є адаптивним?
 4. Чи легко запам’ятовується?
 5. Чи є універсальним?
 6. Чи є довговічним?
 7. А потім, коли ви відповіли шість разів “так” ви маєте спитати себе – “Чи є воно (лого) простим?”.

Перші шість відповідей оцінюються за шкалою від 1 до 10-ти балів, останнє питання від 1 до 15 балів. Ідеальний логотип набере 75 балів, все що набирає менше 60 балів – має бути відбракованим.

Давайте попрактикуємось

Практикуватися будемо на прикладі попереднього логотипу пошукової системи Bing від компанії Microsoft.

Попередня версія логотипу систему пошуку Bing

Логотип замінили на новий у вересні 2013 року. Давайте спробуємо зрозуміти чому саме.

1. Чим відрізняється?

80% логотипів використовують синій колір, не став винятком і наш приклад. Типографіка лого широка та відкрита, що досить добре для пошукового сайту, але при цьому пласкувата і явно не буде працювати на те, щоб виділитися на фоні основного конкурента – Google.

Додаткових арт-елеметів лого не містить, тому основне навантаження буде приходитись на текст. Букви виглядають широкими та використовують багато білого простору, але при цьому мало місця для літери “і”. Буква “g” здається незавершеною. Якщо верхню риску над “g” змістити трохи по центру, то вона нагадувала б голову лисої людини з поодинокою волосиною в центрі.

Загальна оцінка по даному пункту 3/10. 

2. Чи є лого помітним?

Враховуючи кількість простору який відхоплює собі логотип – так він є помітним. Але деякі дизайнери, для того, щоб оцінити помітність логотипу, починають його розробку в чорно-білих кольорах. Якщо ми уявимо даний логотип в чорно-білому варіанті, то кольорова пляма у вигляді крапки над “і” втратиться. Логотип позбудеться своєї ідентичності та стане більш нудним.

Оцінка 6/10

3. Чи є лого адаптивним?

Адаптивність для лого означає, що воно буде однаково гарно виглядати на борту вантажного авто, футболці, чашці чи де інде.

В нашому прикладі лого вмонтовано в білий простір, що фактично робить його універсальним. Але при цьому втрачаються вертикальні кордони зображення і його не можливо вписати в квадрат. Тобто в прикладенні до вертикальних застосувань дане лого трохи не практичне.

Відповідно воно погано буде “лягати” на favicon чи іконку мобільного додатку. Для цих потреб можна ізолювати літеру “b”, але вона виглядає простувато.

Оцінка 5/10

4. Чи легко запам’ятовується?

Підходимо до самого цікавого. Основна роль логотипу – бути таким, що запам’ятається. Як тільки людина стикається з проблемою, яку вирішує ваша компанія – логотип зразу має спадати на думку. Ви можете перевірити як це працює за методом словесних асоціацій – слова чи фрази, яка спадає вам на думку коли ви бачите певне лого. Можете поекспериментувати з наступними логотипами:

Лого Budweiser

лого Pringles

лого Lexus

Відповідно зразу згадуються пиво, чіпси та автомобілі. Цим логотипам не потрібно містити в своєму складі слова “пиво”, “чіпси” та “авто”, ці слова виникають як асоціації, бо ми впізнаємо зображення.

Що спадає на думку коли ви дивитесь на наш приклад з логотипом Bing? “Пошук”? Ні, якось не спадає таке на думку. Логотип без емоційний, можливо в цьому причина того, що він не запам’ятовується.

Оцінка 2/10

5. Чи є логотип універсальним?

Зробити логотип універсальним для всіх користувачів, врахувуючи, що всі ми з вами різні, це мабуть, найскладніша задача. Як це вирішують великі компанії? Наприклад, Google використовує колір:

лого google

Apple використовує криві, всім відомий фрукт та нейтральний колір:

лого apple

Логотип Bing потребує демонстрації сили за якою стоїть міць технологій пошуку. А що ми маємо? Демонстрацію доступності (що теж важливо для пошукової системи), яка реалізована через простоту. Але де сила та глибина пошуку?

Оцінка 4/10

6. Чи є логотип довговічним?

Все що потрібно пам’ятати при створенні довговічного логотипу: не використовуйте кричущі кольори, модні шрифти та занадто круті стилі. Мода змінюється як погода, але сонце завжди встає, а небо завжди блакитне. Знаходьте ядро вашого логотипу та відсікайте все зайве. Мінімалізм це мистецтво розповісти більше, сказавши менше.

У нашому прикладі bing вдалося уникнути короткострокового лоску, але трохи забагато заокруглених елементів.

Оцінка 7/10

7. Чи легко знайти Святий Грааль Простоти?

Пол Ренд сказав, що логотип має бути уособленням мінімалізму.

Логотип не виживе, якщо він не створений з максимальною простотою та стриманістю

Перші шість кроків тесту Ренда дають змогу створити портрет логотипа-лідера за дизайном, унікальністю, тощо. Але останній, сьомий крок, дає можливість відкинути все зайве та представити кінцевий продукт.

Дві важливі практичні поради для того, щоб зрозуміти чи ваш логотип створений з максимальною простотою: 

 • Вам потрібно зменшити зображення логотипу, а потім різко його збільшити. Дизайн логотипу не має нічого втрачати від його розміру, залишаючись чітким та приємним. 
 • Візьміть аркуш паперу та намалюйте логотип від руки за 10 секунд. Якщо вам це вдалося – у вас простий логотип.

Саме через важливість простоти – остання оцінка має діапазон балів від 1 до 15, щоб краще врахувати даний параметр. Красивий  логотип може втратити бали через недостатню простоту і зрозумілість.

Гарним прикладом є логотип Nike:

nike logo

Компанія яка коштує 15 мільярдів доларів асоціюється з простою галочкою, яка асоціюється з перемогою та спортивним взуттям. Дехто вважає це лого найкращим в історії.

Наш приклад дещо програє в плані простоти не пропонуючи чогось виразного та вражаючого, але по суті він простий. Але не забувайте: надмірна простота може сприйматися нудною та безідейною.

Щоб віднайти баланс між інтуїтивно зрозумілим логотипом та нудною простотою проаналізуйте історію бренду і пробуйте подумати в зворотному напрямку. Хто є головними героями? Які його (бренду) сильні сторони? Які труднощі він здолав? Як має виглядати щасливий кінець? Розкручуйте ці поняття в уяві доки не доберетесь до основних елементів.

Оцінка 10/15

Підведемо підсумок

Для нашого прикладу ми маємо наступні оцінки:

 1. Виразність – 3
 2. Помітність – 6
 3. Адаптивність – 5
 4. Здатність до запам’ятовування – 2
 5. Універсальність – 4
 6. Довговічність – 6
 7. Простота – 10 (з 15ти)

Загалом: 36 балів.

Саме ці 36 балів і пояснюють, що Microsoft змиралась з випуском лого на публіку: воно достатньо прийнятне, щоб використовувати, але не достатньо сильне щоб прожити досить довго.

Нове лого для Bing

У вересні 2013 року компанія Microsoft презентувала новий та суттєво покращений логотип для своєї пошукової системи:

нове лого bing

Кілька слів про те, що було зроблено вірно:

 • Петля літери “b” схожа на посмішку (що виходить за рамки культурних бар’єрів та додає універсальності);
 • Додано графічний елемент, що значно розвантажило текст;
 • Додано ледь помітні виразні деталі, наприклад, нахил верхнього краю основної риски в літері “b”.

Як бачите, тест Пола Ренда досить універсальний та може бути застосований до будь якого лого. Ми погралися з логотипом Bing – тепер ваша черга взятися за логотип власної компанії. Напишіть про те, що у вас вийде, мені буде не тільки приємно але й цікаво.

Посилання на першоджерело англійською.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *